چهارشنبه, ژوئن 19, 2024
تبلیغات در وان و استانبول
تبلیغات شما اینجا +601159900878
خانهترکیهماجرای آژیر خطر در غرب تهران و سقوط هواپیمای ترکیش ایر!

ماجرای آژیر خطر در غرب تهران و سقوط هواپیمای ترکیش ایر!

ماجرای آژیر خطر در غرب تهران و سقوط هواپیمای ترکیش ایر!

تهران شب عجیبی رو پشت سر گذاشت و برخی شهروندان در غرب تهران گزارش دادند که آژیر قرمز یا همان آژیر مربوط به دوران حمله هوائی دوران جنگ را شنیده اند. از طرف دیگر گفته شد که یک هواپیمای ترکیش ایر مربوط به هواپیمایی ترکیه در بالای تهران در حال سقوط بود و این آژیر قرمز بدلیل سقوط بود.

ماجرای آژیر خطر در غرب تهران و سقطو هواپیمای ترکیش ایر! www.TR90.ir
ماجرای آژیر خطر در غرب تهران و سقطو هواپیمای ترکیش ایر! www.TR90.ir

مقام‌های امنیتی در ابتدا گفتند که آژیر قرمز بدلیل نفوذ آب در سامانه امنیتی در حوالی شهرک آزمایش تهران بود و مشکل امنیتی خاصی وجود ندارد و مردم نگران نباشند.

اما داستان هواپیمای ترکیش ایر چه بود؟

تغییر مسیر پرواز ترکیش ایرلاین از فرودگاه امام خمینی به سمت باکو

آخرین اطلاعات حاکی از خروج پرواز ترکیش ایرلاین از فضای هوایی کشور است، این پرواز دقایقی قبل قصد فرود در تهران را داشت که پس از رد درخواست آن به سمت باکو تغییر مسیر داده است.

به گزارش منابع خبری قطعی برق در باقرآباد و حومه ورامین و همچنین مجموعه فرودگاه امام خمینی موجب تعلل هواپیما شد و به دلیل احتمال سقوط هواپیما آژیر خطر به صدا درآمد.

چرا هواپیمای ترکیش ایر در فرودگاه امام خمینی فرود نیامد؟

در پی این اتفاق روابط عمومی فرودگاه امام خمینی(ره) اعلام کرد: خلبان هواپیمای ترکیش ایر به دلیل شرایط جوی، مسیر خود را به سمت باکو تغییر داد، با پایدار شدن شرایط جوی این هواپیما به تهران باز خواهد گشت.

طبق اعلام روابط عمومی فرودگاه امام خمینی (ره)،  با مناسب شدن شرایط جوی دو پرواز ایران ایر و ماهان در این فرودگاه فرود آمدند.تکذیب شایعه احتمال سقوط هواپیمای ترکیش ایر در فرودگاه امام خمینی

مدیر روابط عمومی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی درباره شایعات مطرح شده مبنی براحتمال سقوط پرواز ترکیش ایر گفت: شایعه احتمال سقوط پرواز ترکیش ایر به هیچ وجه صحت ندارد و خلبان این شرکت هواپیمایی تصمیم به فرود نیامدن در این شرایط جوی نامساعد گرفت.

وی افزود: در چنین شرایطی تنها خلبان است که می‌تواند بر اساس قانون تصمیم بگیرد که می‌تواند فرود بیاید یا خیر و به دلیل شرایط جوی نامساعد و وجود ابرهای خطرناک CB این خلبان تصمیم گرفته که به سمت باکو برود و اعلام کرد که پس از مساعد شدن آب و هوا دوباره به فرودگاه امام خمینی باز خواهد گشت.

مدیر روابط عمومی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی تصریح کرد: پس از فرود نیامدن هواپیمای ترکیش ایر، دیگر پروازها در این فرودگاه به زمین نشستند که می‌توان به ایران ایر اشاره کرد و لحظاتی دیگر نیز هواپیمای ماهان از استانبول در فرودگاه امام خمینی خواهد نشست.

ایرنا می‌گوید، جریان عادی پروازهای شرکت های مختلف هواپیمایی داخلی و خارجی در فرودگاه امام ادامه دارد.

جنگنده های اسرائیلی وارد آسمان ایران شدند؟

یک مقام آگاه در نیروهای مسلح، شایعه ورود جنگنده‌های اسرائیلی در آسمان کشور را تکذیب کرد و گفت ماجرای دیشب هیچ ارتباطی با تهدیدات هوایی که منجر به فعال شدن سیستم پدافند هوایی کشور بشود نداشته است.

پرواز هواپیماهای F-۳۵ در آسمان ایران پیش از این نیز به شکل شایعاتی در فضای مجازی مطرح شده بود.

در خردادماه سال ۹۷ شایعه‌ای مبنی بر ورود ۲ فروند از این جنگنده به آسمان ایران و گشت‌زنی آنها در مرکز کشور منتشر شد درحالیکه حتی بررسی توانمندی‌های این جنگنده نیز نادرست بودن آن را نشان می‌داد.

برای مثال، شعاع عملیاتی جنگنده F-۳۵ -در حالت عملیاتی- حدودا ۱۲۰۰ کیلومتر است که این میزان بُرد -حتی اگر هواپیما در بالاترین ارتفاع به منظور کاهش مصرف سوخت حرکت کرده و مسیر کاملا مستقیم را هم طی کند- کفاف رسیدن به مرکز ایران را نمی‌دهد.

این جنگنده باید برای انجام این عملیات ادعایی، یا بر فراز آسمان و یا روی زمین در یکی از کشورهای همسایه اقدام به سوختگیری کند که در این صورت امکان پنهان نگاه‌داشتن عملیات مقدور نیست.

از موضوعات دیگر در رابطه با این هواپیما، تاکید بر رادارگریز بودن آن است.

موضوع رادارگریز یا استیلز بون پرنده‌ها (با سرنشین و بدون سرنشین) همواره یکی از دغدغه‌های اصلی و مهم کمپانی‌های سازنده و به کارگیرندگان آنهاست چراکه امروزه با طراحی و ساخت انواع سامانه های پیشرفته راداری بسیاری از پرنده ها براحتی قابل کشف و رهگیری هستند.

نفوذ آب دلیل به صدا در آمدن آژیر خطر

همچنین منصور درجاتی مدیرکل مدیریت بحران استان تهران درباره شنیده شدن صدای آژیر خطر در غرب پایتخت گفت: به‌ علت نفوذ آب پس از بارش شدید باران به یک مجموعه‌ای، صدای آژیر آنجا فعال شده است. چیز خاصی نیست و مردم خیال‌شان راحت باشد.

سرانجام ماجرا

حمید رضا گودرزی معاون امنیتی استانداری تهران درباره انتشار اخباری مبنی بر شنیده شدن صدایی همانند آژیر خطر در غرب تهران توسط برخی رسانه‌ها، اظهار کرد: سیستم صوتی یکی از سازمان‌ها در شهرک آزمایش دچار اختلال شده بود که همین موضوع موجب شنیده شدن این صدا در آن منطقه شده است.

گودرزی تصریح کرد: در حال حاضر نیز این سیستم صوتی خاموش شده است.

مقالات ذات صلة

پاسخ بگذارید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- Advertisment -
تبلیغات تور وان

الأكثر شهرة

احدث التعليقات